Základkou to nekončí...
Milí žáci - Než se rozhodnete….
1) Předpoklady, schopnosti, zájmy:
Pokuste se formulovat své schopnosti, zájmy i nedostatky a srovnejte je s požadavky na studium. Nezapomeňte na zdravotní stav – ten může volbu ovlivnit. Zamyslete se i nad svými dosavadními studijními výsledky.
2) Diskuse s nejbližšími:
Otevřeně mluvte o svých plánech s rodiči, výchovným poradcem, třídním učitelem a ptejte se na jejich názory. Ty mohou být odlišné, ale jistě budou cenným podnětem k dalšímu přemýšlení.
3) Informace o středních školách:
Vzdělávací nabídka je velmi pestrá, a i když už máte představu, zda se chcete vyučit nebo dosáhnout maturity, bývá problém ve výběru konkrétního oboru. Využijte proto všech dostupných informací, abyste zvolili tu správnou cestu.
4) Seznam oborů:
Přemýšlejte a vytvořte si seznam pracovních činností, které vás zajímají a kterým byste se rádi věnovali. Důkladně se seznamte s obsahem jednotlivých oborů – tedy, co se budete učit a jaké uplatnění Vás čeká.
Informace o profesích najdete např.
5) Seznam škol:
Hledejte školy, které vybrané obory vyučují. Zamyslete se nad výhodami a nevýhodami i z hlediska dopravní dostupnosti školy, nutnosti internátního ubytování a finančních možností Vašich rodičů v případě soukromých škol. Porovnávejte přijímací zkoušky v jednotlivých školách, odhadujte své šance na přijetí z loňského poměru přihlášených ku přijatým uchazečům apod.
6) Návštěva středních škol:
Dny otevřených dveří jsou jedinečnou příležitostí, jak se seznámit se školním prostředím a učiteli. Dozvíte se konkrétní informace o škole a studiu. Ptejte se na vše, co vás zajímá – na způsob výuky, na pracoviště pro odbornou praxi, na uplatnění absolventů této školy, na případný individuální přístup k žákům. Navštivte více škol, abyste mohli jednotlivá kritéria porovnávat.
7) Dostatek informací o škole:
Vizitkou škol jsou jejich webové stránky. Další poznatky získáte rovněž ve veřejně dostupných stránkách České školní inspekce (www.csicr.cz).
Databáze škol:
8) Poradenské služby:
Navštivte odborníky z některých poradenských institucí. Existuje několik možností, kam se můžete obrátit – například:
• Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání při Úřadu práce ČR
• Centrum kariérového poradenství při Národním ústavu vzdělávání (www.nuv.cz)
• Zákaznické informační centrum při Ústavu pro informace ve vzdělávání (www.uiv.cz)
• Informační centrum pro mládež při Národním institutu pro děti a mládež (www.nicm.cz)
9) Příprava na přijímací zkoušky:
Každoročně řada středních škol organizuje tzv. „přijímačky nanečisto“. Současně s absolvováním takové přípravy se seznámíte s prostředím, kde budete vykonávat přijímací zkoušku „naostro“. Vyzkoušejte si své znalosti a získáte obratnost při řešení mnohdy nezvyklých úkolů.
Test k volbě povolání a příprava na přijímací zkoušky:
10) Pedagogicko – psychologická poradna
Pokud máte studijní nebo výchovné problémy, speciální vzdělávací potřeby, zdravotní handicap apod., neváhejte se obrátit na psychology, kteří vám po odborném vyšetření poskytnou metodickou pomoc a mohou i doporučit vzdělávací cestu. Přehled pedagogicko – psychologických poraden najdete v Atlase školství Ústeckého kraje
Poradna Most - Jana Palacha 1534, 434 01 Most, Tel./fax: 476 708 847; 723 321 593
E-mail: most@pppuk.cz
Web: http://www.pppuk.cz/poradny/most