Osnova poučení žáků BOZ v učebně informatiky

Základní škola Obrnice, okres Most, příspěvková organizace

ul. Mírová 167, 435 21 Obrnice

Osnova poučení žáků BOZ v učebně informatiky

1) Do učebny žáci vstupují pouze o vyučovacích hodinách v přítomnosti vyučujícího, a to podle rozvrhu hodin.
2) Do učebny vcházejí žáci pouze v přezutí.
3) Žáci udržují své pracovní místo v čistotě a pořádku; na pracovní ploše mají jen věci a pomůcky nutné pro svou práci, školní aktovky odkládají na domluveném místě.
4) Žáci jsou seznámeni se správnou a bezpečnou prací na počítačích. Při pohybu mezi lavicemi je nutno dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození počítačů nebo k úrazu, proto je pohyb v učebně omezen na co nejmenší míru.
5) Před začátkem hodiny žáci zkontrolují své pracovní místo a zjištěné závady nebo poškození neprodleně nahlásí vyučujícímu. Vyučujícího žáci informují také o závadách a škodách, které vzniknou v průběhu hodiny.
6) Počítače žáci zapnou vždy jen na pokyn vyučujícího, a to dohodnutým správným způsobem.
7) V průběhu výuky musí žáci dodržovat veškeré pokyny vyučujícího, provádět jen ty práce, které jsou uloženy učitelem a pracovat jen u toho počítače, na kterém jsou přihlášeni.
8) V hodině musí žáci udržovat klid a kázeň, nesmějí vyrušovat druhé z práce či nebezpečně jednat. Případná zranění musí okamžitě nahlásit vyučujícímu.
9) Výsledky práce a vytvářené soubory a složky ukládají žáci pouze do svého datového adresáře, do cizích adresářů žáci nevstupují.
10) Po skončení práce žáci správným způsobem vypnou počítač a uvedou svá pracovní místa do pořádku.
11) Při porušení výše dohodnutých pravidel nesou žáci za své chování veškerou zodpovědnost.

Žákům je zakázáno:

a) v učebně jíst a pít
b) manipulovat s elektrickými zařízeními, s použitými kabely a konektory
c) jakkoli zasahovat do elektrické instalace a do elektrických zařízení
d) odstraňovat jakékoliv poruchy na elektrických zařízeních v učebně, popř. na elektrické instalaci
e) dotýkat se obrazovky rukama, čistit ji
f) odpojovat klávesnici, myš, monitor od počítače
g) odpojovat počítač z počítačové sítě
h) nepřiměřenou silou stlačovat klávesy a jiné ovládací prvky a tím je poškozovat
i) přihlásit se k více počítačům najednou
j) restartovat počítač bez vedení učitele
k) měnit konfiguraci složek a programů
l) instalovat a spouštět neznámé programy
m) ukládat na svůj domovský disk (H:), disk počítače (C:) spouštěcí soubory typu *.exe, *.com, *.bat
n) stahovat soubory neurčené pro výuku
o) provádět na PC činnost bez vědomí učitele
p) navštěvovat nevhodné stránky (erotické, rasistické, násilného charakteru, propagující drogy, herní apod.)
q) používat vlastní přenosná média bez souhlasu vyučujícího
r) zneužívat počítačovou síť k činnostem, které jsou v rozporu se zákonem
s) používat a dobíjet své mobilní telefony

Pokud žák poruší výše uvedené body, nese za své jednání a chování zodpovědnost. Škody na vybavení učebny, způsobené z nedbalosti nebo úmyslně, budou ohlášeny rodičům a požadována náhrada škody v odpovídající výši. Vzhledem k ceně vybavení učebny bude porušení tohoto řádu považováno za kázeňský přestupek.